Jak snížit spotřebu automobilu v zimním období

Jak snížit spotřebu automobilu v zimním období

Kdo by nechtěl šetřit. Dnes již šetříme snad na všem. V té stejné vodě se umyje pomalu celá rodina, pečeme jen, když víme, že toho bude víc, abychom neustále nerozehřívali troubu, a topíme jen, když je to opravdu zapotřebí. Není tedy divu, že i cenu provozu automobilu zkoušíme snížit za každou cenu. V zimě se o to pokoušíme snad více, než kdy jindy. Asi hlavní důvod je ten, že máme kolem více nákladů, než v létě. Na svícení, topení a mnohdy i teplou vodu. Také víme, že automobil je v zimě náchylnější na nejrůznější poškození a oděrky, které bychom neradi řešily v mínus dvaceti.

Od střešního boxu po pneumatiky

Asi první radou je, sundat střešní box, či rakev, chcete-li, ze střechy vždy, když ji už nepoužíváte. Pakliže jste vášnivý dovolenkář a nedokážete si představit víkend bez výletu, čí pořádné dovolené, určitě je k zamyšlení, zda střešní box nenechat na střeše. Podle testu při rychlosti 130 km/h se zvýší spotřeba vozu, díky střešnímu boxu, o dva litry na sto kilometrů. Při rychlosti 80 km/h se jedná o 11 procent. Sundávejte střešní box kdykoli budete moci. Ušetříte tím poměrně značnou část paliva. Střešní nosiče můžete nechat v případě, že o víkendu rakev opět nahodíte. Pakliže si ale na stření box do jara nevzpomenete. Sundejte vše, co jde.

Je-li pro vás teplo nade vše, je dobré vědět, kolik třeba vyhřívání volantu stojí. Vyhříváte-li sedadla, rozmrazujete zadní nebo přední okno a přitom ještě zahříváte volant, zvyšujete spotřebu paliva až o litr na sto kilometrů. Stejně tak se vyplatí nepodceňovat včasné vypínání mlhových světel, které sice zvyšují spotřebu paliva o minimální 0,2 litru na 100 kilometrů, ale i tak. Ani v zimě byste neměli zapomenout kontrolovat tlak v pneumatikách. I podhuštěná kola znamenají větší účet na benzince. Nezapomínejte.

Comments are closed.