V zahraničí ročně zemře několik set Čechů. Často riskují při sportu

Zpravodajské portály informují jen o vybraných případech – jmenovitě o útoku žraloka v Egyptě, několikanásobném utonutí v Bulharsku či o úmrtí při skoku do moře, ke kterému nedávno došlo na Mallorce. Každoročně však v zahraničí zemře několik set Čechů, o nichž se nikde nepíše. Ze statistického hlediska je počet nehod konstantní, ale rozšiřuje se seznam zemí, ve kterých ke smrtelným nehodám dochází.

V poslední dekádě zemře každým rokem v cizině kolem 400 až 500 českých turistů. Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová uvedla, že meziroční nárůst není nijak dramatický, což potvrzují i statistiky pojišťoven.

 

casopismobil.cz_ergo_cz_01

Nejinak tomu bylo i letošní léto, ačkoliv se v tisku objevilo několik zpráv, které na sebe strhly pozornost. Ve srovnání s uplynulými roky ale počet úmrtí nevzrostl. Čísla, jakkoliv se tato informace jeví morbidně, jsou standardní.

Co se však změnilo, je výčet destinací, ve kterých ke smrtelným nehodám dochází. Zatímco v minulosti čeští turisté umírali především v Egyptě, Řecku a Bulharsku, letos se k těmto zemím přidaly i mnohé další státy. Na špici žebříčku sice zůstává Egypt, ale na statistice se nyní podílí poměrně významnou měrou také Kapverdy, Tanzanie a Chile.

Častou příčinou úmrtí bývá bezhlavé riskování při sportování na dovolené. Češi jsou v tomto směru světovou raritou a často nedodržují základní pravidla bezpečnosti či přecení své síly – především pak při potápění, ve kterém si věří. Dochází však také k nahodilým úmrtím – například k útoku žraloka.

casopismobil.cz_ergo_cz_02

Zřejmě nejvíce úmrtí souvisí s koupáním. Podle odborníků jsme paradoxně národem dobrých plavců, jenomže podceňujeme sílu moře, které se chová jinak než přehrada. Zřejmě právě proto utone mnohem více lidí než vyznavačů rizikovějších aktivit, jež by neměli udělat ani krok bez připojištění pro adrenalinové sporty.

Comments are closed.