Zmatený systém dopravních značek v Praze nemile překvapí i zkušeného řidiče

Chystáte se po delší době autem do Prahy? Pokud jste metropoli nějakou dobu míjeli obloukem, připravte se na pár nepříjemností, které se v provozu projevily teprve nedávno. Poslední změny v zákonech změnily zažitá pravidla a vyvolaly mezi řidiči zbytečný chaos.

K nejdiskutovanějším novinkám bezesporu patří změna přednosti na kruhových objezdech. Zatímco kdysi platilo jasné pravidlo – automobily jedoucí po kruhovém objezdu měly přednost před přibližujícími se – dnes přednost upravují dodatkové tabulky. Kruhovým objezdem však potenciální potíže teprve začínají. Najdou se i další značky, nad jejichž významem zůstává rozum stát.

casopismobil.cz_azznacky_cz_01

Problematiku jsme konzultovali s firmou AZznačky, která nabízí prodej a pronájem dopravního značení.

Jak je to tedy s kruhovým objezdem? Po novelizaci již před ním nemusí být doplňková tabulka Dej přednost v jízdě. V takovém případě na přejezdu platí přednost zprava. Dobrá zpráva je, že takových kruhových objezdů je naprosté minimum. Ale přesto na ně narazíte, a aby byl zmatek ještě větší, na některých kruhových objezdech může být dopravní značení dodatkovými tabulkami jen v některých směrech. Pro řidiče jedoucího na kruhovém objezdu to znamená, že musí sledovat tvary značek u ústí a dovtípit se, zda mu přijíždějící účastníci provozu dají přednost.

Změn doznalo také vodorovné značení. Konkrétně jde o čáry označující místo pro přecházení. Nejedná se však o klasické přechody – řidiči sice nesmí chodce ohrozit, ale mohou je omezit.

casopismobil.cz_azznacky_cz_02

V Praze se na mnoha místech vyskytuje svislé dopravní značení Průjezd zakázán. Na tom by nebylo nic zvláštního, nicméně podle nových zákonů do tohoto zákazu řidič nesmí vjet bezdůvodně. Znamená to, že když si průjezdem přes takto označený úsek zkrátíte cestu, musíte si vymyslet dobrý důvod. Objíždění složité dopravní situace vám však policisté neuznají…

Comments are closed.